Dobrowoda „Zdrój”

 DOBROWODA „ZDRÓJ”

15 km na południowy-zachód od Białegostoku w miejscowości Dobrowoda 53 znajduje się kwatera agroturystyczna „Dobrowoda-Zdrój”. Dojechać tu można drogami wojewódzkimi w kierunku Łap (skręcając w prawo w Turośni Dolnej na Baciuty) lub Wysokiego Mazowieckiego (skręcając w lewo 700 m do Dobrowody). Na głównym skrzyżowaniu we wsi Dobrowoda należy skręcić na zachód koło wiaty przystankowej i po 500m dojechać do kwatery znajdującej się na skraju łąk i lasów w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego. Najbliższa stacja PKP znajduje się w Baciutach na trasie Białystok – Łapy.

W Dobrowodzie pod nr 53 powstał w 2015 r unikalny domek ekologiczny zbudowany z polnych kamieni, gliny, drewna, pokryty trzciną znad Narwi. W domku w najbliższej przyszłości będą mogły przenocować 4 osoby, w tym dwie na poddaszu. Można w nim będzie również skorzystać z masaży i innych zabiegów rehabilitacyjnych znajdujących się w ofercie firmy RUCH i WODA po uprzednim umówieniu się.

Obok domku znajduje się wiata turystyczna kryta trzciną na 50 osób z możliwością zorganizowania imprezy okolicznościowej dla grupy dzieci lub dorosłych. Istnieje również możliwość zorganizowania pod wiatą zajęć terapeutycznych z rękodzieła ludowego takiego jak wikliniarstwo czy lepienie z gliny. Na poddaszu wiaty może również przenocować w warunkach turystycznych 10 osób na materacach.Między domkiem a wiatą wybudowana jest kaskada wodna z obeliskiem, połączona siecią alejek z bruku. Za wiatą wykopany jest staw o wymiarach 10x25m z możliwością skorzystania z kąpieli  w okresie letnim lub pływania pontonem. Może on służyć również do rehabilitacji w wodzie w ofercie firmy. Staw zasilany jest ciekiem Dobrowoda, od którego nosi nazwę miejscowość. Na drugim końcu działki znajduje się biały domek dla 2 osób a obok niego miejsce do rozpalenia ogniska z ławami i stołem, WC.

Na skraju lasu ustawiony został Kamienny Krąg Mocy o średnicy 3,14 cm, składający się z 12 głazów z 13-tym menhirem po środku. Można tu odpocząć i zregenerować swoje siły. Stoi tu również wysoki na 5 m totem z płaskorzeźbami czterech zwierząt: orła, konia, zająca, sowy, symbolizujących odwagę, siłę, witalność i mądrość. W pobliskim lesie zachowały się ślady prehistorycznego cmentarzyska, na którym ocalały trzy stelle kamienne. W pobliżu miejscowości archeolodzy stwierdzili ślady jeszcze 10 stanowisk z różnych epok.

Wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia znajduje się również w najbliższych okolicach Dobrowody. W odległej o 2 km Turośni Dolnej można zwiedzić interesującą izbę regionalną przy tutejszej szkole. W Baciutach odległych również o 2 km znajduje się kapliczka p.w. Św.Barbary z XVIIIw. W odległym o 6 km Topilcu zwiedzić można najbliższą cerkiew pw. Św.Mikołaja oraz cmentarz wojenny z 1915r. Znajdują się tu również dwie wieże widokowe z których można podziwiać przyrodę Narwiańskiego Parku Narodowego.

5 km od Dobrowody w Turośni Kościelnej znajduje się kościół pw. Św. Trójcy z XVIIIw z interesującą płytą nagrobną z XVIIw. Parafia Turośń Kościelna do której należy Dobrowoda w 2015r obchodzi swoje 500-lecie istnienia. W Turośni w 2014r wybudowany został nowy zalew wodny po którym można będzie popływać kajakami lub gondolą.

baza noclegowa

wycieczki w gronie rodziny

zajęcia dla grup zorganizowanych

szlaki turystyczne

historia Dobrowody